|
Kursusinfo
![]()
![]() |
|
|||||||
- Selvvalgt uddannelse
De studerende vil i undervisningen bl.a. arbejde med screening af projektidéer, en række konkrete fundraising redskaber, formidling af projekter, opstilling af budgetter samt forskellige støtteordninger.
Formålet med modulet er at give de studerende en teoretisk og praktisk indføring i fundraisingens begreber, metoder og teknikker.
Modulet henvender sig til personer, der arbejder med eller skal til at arbejde med fundraising.
Adgangskrav
En videregående uddannelse på akademiniveau eller højere samt min. to års relevant erhvervserfaring
Der veksles mellem teoretiske oplæg, diskussioner, casearbejde og fremlæggelser.
Modulet er et fuldtidsstudium, og der skal derfor påregnes væsentlig tid til forberedelse af lektioner i form af læsning af relevante læremidler, arbejde i studiegrupper mv.

- Vejen ligger åben
Som ledig i første ledighedsperiode har du ret til seks ugers selvvalgt uddannelse. VIA University College udbyder en række kompetencegivende efteruddannelsesaktiviteter, som kan give dig nye kompetencer til CV'et og gøre, at du står stærkere i næste jobsøgningsrunde.
Udvalgte moduler fra vores diplomuddannelser kan gennemføres som fuldtidsforløb, hvilket giver ledige mulighed for at deltage under retten til 6 ugers selvvalgt uddannelse i første ledighedsperiode.
» Få mere information – helt uforpligtende!
Udfyld en interesseforespørgsel nederst på denne side.
For at bestille information om Fundraising, venligst indtast følgende oplysninger: