|
Kursusinfo
![]()
![]() |
|
|||||||||
Diplommoduler - 6 uger på fuld tid
På vej til et nyt job – eller måske en helt ny karriere? Få papir på din viden fra en anerkendt kompetencegivende efteruddannelse. Det vil forbedre dit CV og fagligt klæde dig på til dit nye job.
Som ledig i første ledighedsperiode har du ret til 6 ugers selvvalgt uddannelse. Center for Innovation og Virksomhedsudvikling, VIA University College, udbyder en række moduler fra diplomuddannelserne som 6-ugers fuldtidsstudie. Det betyder, at du som ledig i første ledighedsperiode har mulighed for at søge om uddannelsesydelse svarende til højeste dagpengesats, og dit jobcenter vil betale deltagergebyret.
For at blive optaget på et diplommodul skal du have enten en BA-uddannelse, en mellemlang videregående uddannelse eller en relevant kortere videregående uddannelse. Derudover skal du have min. to års relevant erhvervserfaring.

- Vejen ligger åben
Som ledig i første ledighedsperiode har du ret til seks ugers selvvalgt uddannelse. VIA University College udbyder en række kompetencegivende efteruddannelsesaktiviteter, som kan give dig nye kompetencer til CV'et og gøre, at du står stærkere i næste jobsøgningsrunde.
Udvalgte moduler fra vores diplomuddannelser kan gennemføres som fuldtidsforløb, hvilket giver ledige mulighed for at deltage under retten til 6 ugers selvvalgt uddannelse i første ledighedsperiode.
» Få mere information – helt uforpligtende!
Udfyld en interesseforespørgsel nederst på denne side.
For at bestille information om Diplommoduler som 6-ugers kurser, venligst indtast følgende oplysninger: