|
Kursusinfo
![]()
![]() |
|
||||||||||||||||
- 2 ugers selvvalgt uddannelse for ledige
Kurset i 3D Max Design giver dig mulighed for at modellere i Autodesk 3D MAX Design. Du får kendskab til brugerfladen, og hvorledes man lettest kan skabe egne 3D modeller.
Vi kigger på, hvordan du kan skabe egne materialer og genanvende disse. Lyssætning er også en vigtig del af 3D MAX Design, så du ser også, hvordan du kan anvende nogle af lyskilderne.
Vi kigger på, hvordan man kan linke en model fra Revit Architecture eller AutoCAD Architecture.
Stillbilleder og animationer er den sidste del af programmet, vi får indblik i. Du bliver i stand til at rendere dine egne billeder, som kan anvendes til f.eks. konkurrencemateriale. Animationerne kan du anvende direkte på en pc eller brænde ud på en DVD, for så at give den til din kunde.
At få kendskab til anvendelsen af 3D visualiserings værktøjer.
Kurset er et fuldtidsstudium, og der skal påregnes tid til hjemmearbejde samt opgave aflevering. Instruktørerne er alle ATC instruktører hos CADXpert og har mere end 40 års erfaring tilsammen.
Kurset henvender sig til dig som er ledig eller til dig som er i arbejde og som ønsker at opkvalificere dine kompetencer til den nyeste teknologi. Adgangskravene er, at du skal have en uddannelse indenfor byggeri.
Endvidere skal du som minimum have kenskab til Windows XP, Windows Vista eller Windows 7.
På kurserne undervises efter CADXpert’s eget udviklet undervisningsmateriale. Materialet er opbygget således, at det kan benyttes som opslagsværk efter endt kursus. I materialet er der både teoretiske beskrivelser og cases til projektdagene. Der vil blive udleveret en bærbar PC, med det program som anvendes på kurset. Pc’en vil være til rådighed i hele kursus forløbet også til de stillede hjemmeopgaver.
På undervisningsdage er mødetiden fra kl. 09.00 til kl. 15.30.
Kurset varighed er 2 uger og består af 37 lektioner med 3 undervisningsdage og 7 hjemmearbejdsdage. Der vil i hele perioden være opgaver.
Der vil under hele kursus forløbet være mulighed for at kontakte CADXperts Support. Her anvender vi programmer hvor der er kommunikationsmuligheder.
Da CADXpert er et ATC Center (Autodesk Authorized Training Center), vil der efter endt kursus blive udstedt et ATC kursusbevis.
Kurserne er gratis for ledige med ret til 6 ugers selvvalgt uddannelse. Har du brugt dine 6 ugers selvvalg skal du kontakte dit Jobcenter.
Bliv uddannet og få bevis på din kunnen.
- Kurserne varer fra 2 uger op til 6 uger.
- Vi afholder kurser i Aalborg, Aarhus, Horsens, Vejen, Greve, Ballerup og København.
CADuniversitetet udbyder kurser under 6 ugers selvvalg reglerne eller med en Jobplan til ledige med en videregående uddannelse, som gerne vil forbedre deres kompetencer indenfor den nyeste teknologi. Vores mål er at hjælpe ambitiøse Arkitekter, Konstruktører, Ingeniører, tekniske designere og håndværkere og andre til at være længst fremme i CAD verdenen.
CADUniversitetet giver dig en seriøs undervisning og den bedste support i branchen. Vi har ekspertise fra tegnestuer på tværs af faggrupper og har også megen viden som CAD konsulenter og support på CAD. Det giver dig som kursist den allerbedste bedste service.
CADXpert a/s der ejer CADUniversitetet udbyder Ledigehedskurser, Virksomhedskurser, Hotline, Klippekort ordning og Standard kurser indenfor byggebranchen.
» Få mere information – helt uforpligtende!
Udfyld en interesseforespørgsel nederst på denne side eller ring på 7628 8110.
For at bestille information om 3D Max Design 2012, Basis, venligst indtast følgende oplysninger: